Az ország éghajlatát óriási mértékben befolyásolja a domborzat. A változó időjárás Románia területén megszokott. Módosító hatással van rá nyugaton az atlanti-óceáni, délnyugaton pedig a mediterrán klíma. Aki oda szeretne menni nyaralni, az jobb, ha megnézi az internetes oldalakon az előrejelzéseket. A csapadék egész évben rendszertelenül jelentkezik, az évi középhőmérséklet pedig +10 C fok.
A Kárpátok mentén és Erdélyben az átlagos függőleges menti hőmérséklet csökkenése a hideg hónapokban 0,4 C, nyáron 0,6 C értékű. A legmelegebb és a leghidegebb hónapokban a középhőmérséklet különböző magasságokban természetesen eltérő. Az időjárás Románia vidékein igencsak szeszélyes. Meg kell említeni, hogy a legnagyobb hideget 1942-ben mérték, ami -38,5 C fok volt.
Ezzel ellentétben a legnagyobb meleg Braila megyében alakult ki 1951-ben. Ekkor az embereknek 44,5 C fokot kellett elviselniük. A csapadék mennyiségét és térbeli elosztását a hegységek iránya, valamint magassága befolyásolja. A Kárpátok vonulatának hatása jól érezhető éghajlati eltéréseket eredményez az ország keleti, nyugati, illetve északi és déli részei között.
Az óriási hegységek jelenléte főleg a téli időszakban idéz elő jelentős változásokat. Az időjárás Románia magaslataiban ettől függetlenül kedvez a hegymászóknak és a turistáknak. A csúcsok közelében az évi csapadékmennyiség 1500 mm körül van, míg ez az érték a síkságokon mindössze 400-600 mm. A szelek esetében is jelentős az eltérés. Az időjárás Románia keleti részében évente általában 3-4 hóvihart eredményez.