Ha úgy gondoljuk, hogy belevágnánk és kitanulnánk az asztalos szakmát vagy csak szeretnénk egy használati tárgyat fából készíteni, mindkét esetben szükségesek szerszámok. A famegmunkálás alapvető eszközeinek egy része sok háztartásban megtalálható, ilyen a fúró, a kalapács vagy a fűrész. Aki néha barkácsol, annál még ezeknél is több kellék van megbújva a műhelyben. Náluk valószínűleg találhatóak elektromos berendezések is, mint a körfűrész, a csiszológép, a gyalu.
A famegmunkálás része a CNC berendezés is, ami tömör fából vagy rétegelt lemezből készít termékeket. Az alkotáshoz kell még többféle szögmérő, függőón, asztalos ceruza, csípőfogó és szorító is. Amikor ilyen szerszámokat válogatunk vásárlás céljából, akkor figyeljünk oda, hogy mind minőségi legyen és tartós, hiszen kemény munkához fogjuk használni!
A raklap bútor festése és készítése során használható eszközök
Amikor nekilátunk válogatni a különféle eszközkínálatból, akkor érdemes mindig szem előtt tartanunk, hogy pontosan mire szeretnénk használni az adott berendezést. A mennyiség sem mellékes ebből a szempontból, mert ennek függvényében lehet a teljesítményt behatárolni. A raklap bútor festése előtt mindig ott van a kialakítás. Ahhoz pedig, hogy ez megtörténhessen, alapvetően vágni, fúrni kell majd bizonyos mennyiségben.
Egy fúró-csavarozó szinte alapvető szerszámgépnek minősül, de a kézi fűrész helyett is inkább ismerkedjünk meg a különféle szúrófűrészekkel, amiket szoktak még dekopíroknak nevezni. A kézi gyaluk, csiszoló berendezések sem elhanyagolhatóak ebből a szempontból. Ami pedig a raklap bútor festése terén kerülhet szóba, az a fúvópisztoly, már amennyiben nem akarjuk a hagyományos módon ecsettel, vagy hengerrel végezni a kivitelezést.
A famegmunkálás különféle módszerei
A famegmunkálás hobbinak is kitűnő, ugyanis fejleszti a térlátást, a kreativitást és a kézügyességet. Emellett nemcsak faragni lehet a fát, hanem más módon is díszíthető, például égetéssel, ami egyáltalán nem nehéz folyamat, mert ma már vannak precíz, minőségi faégető készülékek, teljesen biztonságos kivitelezésben. Sokan nekiállnak otthon faragni pengékkel, késsel, de ezek úgymond egyszer használatos eszközök, nem a famegmunkálás megfelelő kellékei.
Használatukkal gyorsan elmegy az ember kedve a munkától, hiszen nem lesz sikerélménye. Ha nem vagyunk szakértők, olvassunk utána, hogy mi szükséges a jó munkához! Az egyik legjobban fejlesztő és legszebb kreativitást erősítő tevékenység a famegmunkálás, hiszen ez a régi időkből maradt ránk és szinte a génjeinkben van.
A raklap bútor festése előtti teendők
Ha már mindenképpen elhatároztuk magunkat amellett, hogy bizony fával fogunk dolgozni, akkor sem kell feltétlenül a teljesen nyers alapanyagokat elkezdenünk megmunkálni, ami igen komoly szakértelmet követel. Ezzel szemben, érdemes olyan összetevőket használni, amik úgymond félig már készen vannak, azokat csak jól kell tudni összeilleszteni.
A raklap bútor festése előtt tehát kapjon figyelmet a hatékony összeállítás! Ne kapkodjuk el a dolgot! Keressük meg a kiváló alapanyagot! Sajnos a raklapokból is vannak jobbak, illetve nagyon selejtes minőségűek. Ezek előkészítéshez tartozik az esetenkénti egyes törött deszkák cseréje, a csiszolás, illetve az sem árt, ha a raklap bútor festése már az elemeknél kezdetét veszi. Az összedolgozás után ugyanis a szélek, illesztések gyakran nehezebben hozzáférhetőek.
Kapjanak tehát ezek megfelelő fedőréteget mihamarabb, mert így előzhető meg a korhadás, illetve a rovarok kártétele. Legyen szó asztalról, padról, székről, sarokülőről, napozóágyról, szinte minden létrehozható a raklapokból, egyedül a kreativitás szab ennek határt. Amint elkészültünk, jöhet a következő lépés!
A raklap bútor festése szakszerűen végezve
Amint említettük, előnyös az egyes részeket külön-külön is alaposan lemázolni, de mielőtt a raklap bútor festése az utolsó fázisba lépne, mindig legyenek a felületek alaposan megcsiszolva, amihez jól jönnek az olyan egyszer használatos eszközök, mint a smirglik, a hibás részek kiglettelve, majd a teljes felület portalanítva!
Festéktípustól függően, kell egy alapozó réteg, de olykor ez elhagyható. Legalább 2 rétegben történjen a raklap bútor festése, hogy biztosan jusson elég fedőréteg mindenfelé. Vegyük figyelembe, hogy mennyire szívja be a fa a rétegeket. Vannak színtelen fedőanyagok, amik segítenek kiemelni a természetes erezetet.
A különféle lakkokról sem feledkezhetünk meg, amik gyakran utolsóként kerülnek fel, mintegy vízlepergető védőburkolatként. A raklap bútor festése mindig kellő alapossággal történjen, főként akkor, ha a szabadban akarjuk a saját kezűleg gyártott bútorokat használni, ahol azok ki vannak téve a fokozott napsugárzásnak, párás környezetnek. A munka végén, a kényelmet tovább fokozhatjuk a megfelelő matracok, párnák elhelyezésével, az ülő- és fekvőalkalmatosságokon.