Napelemes rendszer kiépítésében gondolkodik, de előzőleg szívesen megismerné részleteiben a telepítéssel járó folyamatot? Nos, ennek semmi akadálya, hála a Tiszta Energiák mindig naprakész, közérthető információinak a témában. A profi csapat honlapjának egyik szekciója kifejezetten a napelem rendszer telepítés egyes lépéseinek van szentelve. Ugyanitt található egy rendkívül praktikus napelem árkalkulátor is, ami alapvetően az előzetes tervezés terén könnyíti meg a dolgunkat.
A napelem telepítés menete lépésről lépésre
Az írásból megtudhatjuk, hogy bizony a napelem rendszer telepítés komoly és komplex folyamat, amit gondos tervezés, előkészítés, no meg a szükséges engedélyek megszerzése előz meg. Amennyiben az árajánlatot elfogadta a megrendelő és az előkészítő lépések is megtörténtek, kezdődhet a munka fizikai része, vagyis a panelek tetőszerkezetre való telepítése, illetve a szükséges villanyszerelési munkák elvégzése.
Ha minden a helyén van, a csapat próbatesztnek veti alá a rendszert. Hibátlan működés esetén, a napelem rendszer telepítés utolsó lépéseként, a gárda készre jelenti a központi áramszolgáltatónál a működő rendszert. Végül a megrendelő átutalja a kivitelezőnek a megbeszélt ellenértéket. Ez volna dióhéjban a napelem telepítés menete, a kérdés már csak az, mennyibe kerül mindez? Lehet egyáltalán mindenkire ráillő, „egyenösszegben” gondolkodni?
Napelem telepítése – milyen tényezők határozzák meg a folyamatot?
A napelem telepítése során tehát számos tényező befolyásolja magát a munkafolyamatot. Első lépésként a konkrét helyszín kiválasztása a legkardinálisabb pont. Ha a megrendelő és a kivitelező a tetőn és nem a talajon történő telepítésben egyeztek meg, fontos figyelembe venni a tetőszerkezet állapotát, a dőlésszögét és tájolását, valamint a napsütéses órák várható számát a területen.
A következő lépés a méret meghatározása. Ennek során figyelembe kell venni az ingatlan éves átlagú energiafogyasztását, no meg persze a tető méretét.
Nem győzzük hangsúlyozni: a telepítéssel kizárólag elismert szakembereket ajánlott megbízni! A profi csapat ugyanis minden esetben a műszaki és biztonsági szempontoknak megfelelően végzi el a telepítést. Fontos, hogy a napelem rendszer megfelelően legyen elhelyezve és biztonságosan rögzítve a tetőhöz.
Nem mehetünk el szó nélkül a villanyszerelési, kábelezési munkálatok profi elvégzésének kulcsfontossága mellett sem. A kábelek biztonságos elhelyezése, valamint az elektromos csatlakozások megfelelő kialakítása elengedhetetlen a napelem hosszú távú működése érdekében. A telepítés befejezése után pedig, megfelelően kell beállítani a rendszert, hogy az maximálisan kihasználhassa a napsütést és optimalizálni lehessen az energiatermelést.
Ezzel még nincs vége a munkának! Ezek csupán a tervezés és a konkrét megvalósítás fázisai voltak. Ugyanis mindent hivatalos úton kell végigvinni – be kell szerezni a szükséges engedélyeket, majd, ha a rendszer már hiba nélkül működik, azt az érintett szerveknél be is kell jelenteni.
A napelem árkalkulátor nagy segítség a tervezésben
Ahogyan az már a fentiekből kiderült, a napelemes rendszer telepítése nagyon komplex feladat. Bár mindenkire ráillő egyenárak nem léteznek, mégsem kell teljesen vakon belevágnunk a fejszénket leendő megrendelőként a projektbe. A már említett napelem árkalkulátor révén, előzetesen kaphatunk egy olyan általános, nagyságrendi költségekkel operáló képet, ami segít meghozni ezt az egyébként valóban komoly elköteleződést kívánó döntést.
A pontos kalkuláció érdekében fontos, hogy a szóban forgó program pontos és megbízható adatokkal dolgozzon, így a legjobb tudásunkhoz mérten szolgáltassuk a szoftvernek a kívánt információkat.
Mi határozza meg a végső összeget?
A napelem telepítés során számos tényező játszik szerepet abban, hogy végül mennyibe fog kerülni a teljes folyamat. Egyik ilyen fontos szempont a háztartás energiaigénye, ami meghatározza azt, hogy mekkora teljesítményű napelemes rendszert kell telepíteni. Minél magasabb az energiaigény, annál több panelre, illetve nagyobb teljesítményű rendszerre van szükséges.
A színvonal, a garancia szintén mérvadó szempontok. A jó hír azonban, hogy számos állami támogatás áll a rendelkezésünkre, amelyek nagyban csökkentik a kezdeti beruházás költségeket. Ezeket kövessük figyelemmel! Az sem gond, ha nem sikerül eligazodni a pályázati kiírások útvesztőjében, mert a Tiszta Energiák csapatára ebben az esetben is számíthatunk!