A nyár és az ősz pazar ízeit a hideg hónapokban is mindenki élvezni szeretné. A tartósítószerektől hemzsegő, olykor íztelen gyümölcsökre és zöldségekre a fermentált ételek kínálnak kiváló alternatívát. Ezek nagyon egészségesek és ízletesek is. A fermentálás, mint gasztronómiai technika, tulajdonképpen az ételek tartósítását szolgáló ősi módszer.
Ezzel a tejtermékek mellett, a zöldségek és a gyümölcsök is kitűnően tartósíthatók. A nem kifejezetten egészséges tartósítószereket ebben az esetben maga a fermentálás módszere helyettesíti. Mondani sem kell, hogy a fermentált ételek igen jótékony hatással vannak a szervezetre, és azok is fogyaszthatják ezeket, akik élelmiszer-allergiától szenvednek.
Az így elkészített ételek tápanyagtartalma megváltozik, mivel a szervezet, illetve a megfelelő bélműködés szempontjából hasznos bioflavonoidok és fitoösztrogének szabadulnak fel. A fermentált ételek ráadásul költséghatékonyak is. Az idény gyümölcsök, zöldségek ugyanis olcsóbban beszerezhetőek és máris fermentálhatóak.
A befőttek finomak és felidézik a nyár ízeit. A befőtt készítés házilag pedig egyáltalán nem igényel különösebb tapasztalatot és ügyességet. Ha nincs jól bevált receptünk a nagymamától, anyukától, akkor kereshetünk egyet az interneten is.
Itt ugyanis rengeteg jobbnál-jobb recept várja azokat, akik saját maguk vágnának a gyümölcsök befőzésébe. Mivel a befőttek nagyon sokoldalúan fogyaszthatóak, egészségesek, de sajnos nem olcsók, érdemes a befőtt készítés fondorlatait elsajátítani. Ezek egyáltalán nem bonyolultak.