A XXI. század számos területen megállíthatatlan technológiai fejlődése megköveteli, hogy az egyes új ipari, műszaki megoldások feltalálói védelemben részesülhessenek találmányaik tekintetében. A végleges szabadalmi oltalom megadásához az alább – főbb pontjaiban – ismertetett eljárás vezet.
A részletes szabályokat a találmányok szabadalmi oltalmáról szóló 1995. évi XXXIII. törvény (továbbiakban: Szt.) tartalmazza. E szerint az első lépés a szabadalom bejelentése a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához. Itt kell kitérni az egyes igénypontokra, melyek az oltalmi kört pontosan meghatározzák. A bejelentés általában elsőbbséget eredményez a szabadalomra nézve, azonos tárgykörű bejelentésekkel szemben. Ezt követően az SZTNH a Szabadalmi Közlöny és Védjegyértesítőben a bejelentéssel kapcsolatos, törvényben meghatározott adatokat közzétesz (Szt. 56. §).
A Hivatal ezután megvizsgálja, hogy a bejelentés megfelel-e az előírt (elsősorban alaki) követelményeknek – így például hogy a bejelentési, kutatási díjat befizették-e. Ebben a körben hiánypótlásra lehetőség van a bejelentő részéről.
A Hivatal következő feladata a beszédes ’újdonságkutatás’, melyet a megfogalmazott igénypontok alapján végez el. A SZTNH a kutatás eredményéről jelentést készít, melyet a bejelentő külön kérelmére írásos véleménnyel is kiegészít, díj ellenében.
A bejelentést közzé kell tenni, amint az elsőbbségi időpontot követően 18 hónap eltelt. A bejelentő kérelmére ez korábban is megtörténhet. Rendszerint az újdonságkutatás elvégzéséről is a közzétételkor tájékoztatnak.
Akár a bejelentéssel egyidejűleg, de legkésőbb az újdonságkutatás eredményéről történt tájékoztatást követő hat hónapon belül kérhető a Hivataltól az érdemi vizsgálat lefolytatása. Indokolt lehet a széles határidő megszabása a bejelentők részére; így megfontolhatja, hogy valóban igényt tart-e a végleges oltalomra. Eddigre már lényegében felmérhette a szabadalmára vonatkozó várható piaci igényeket, és ennek tükrében dönthet arról, hogy vizsgálat díját meg kívánja-e fizetni.
Végül a Hivatal, amennyiben a vizsgálat eredményes, a bejelentés tárgyára szabadalmat ad, és kiállítja a szabadalmi okiratot – tudtuk meg az ugyvedipraxis.hu-tól. Az oltalom a bejelentéstől számított húsz évig tart, melynek tartalmára évenként fenntartási díjat kell fizetni.