Az árpa a szemen sokféle kórtünetnek lehet a velejárója, ezek közé soroljuk az allergiát és a legyengült immunrendszert is. Az árpa talán a leggyakrabban előforduló szembetegségnek számít. Az árpa a szemen első ránézésre nem tűnhet olyan veszélyesnek, azonban érdemes nagyobb figyelmet fordítani rá. Fontos, hogyha megjelenik egy piros duzzanat a szemünkön, aminek a közepe fehéres-sárgás színű, semmi esetre se piszkáljuk! Ne akarjuk kinyomni vagy kiszúrni!
A felgyülemlett baktériumok kijutva a szem más részeire komolyabb fertőzést képesek okozni. Az árpa kellemetlen, de állottvizes borogatással egyszerűen orvosolható. Természetesen, ha komolyabb a gond, akkor forduljunk szemészhez! Sokan nem tudják, de a gennyes gyulladás nemcsak allergiának lehet a jele, hiszen a gyenge immunrendszert is jelezheti. Az árpa általában a szempilla szőrtüszőjében és az ahhoz szorosan kapcsolódó faggyúmirigyben alakul ki. A gondos kezelés részét képezi a tiszta, fertőtlenített kézzel történő tisztítás. Fontos, hogy a szövődményeket elkerüljük és ne okozzunk további fertőzéseket!
Az árpa a szemen miért alakul ki?
A gyakori szembetegség legtöbbször a szempillák tövében alakul ki. Itt találhatóak a pillákhoz tartozó faggyúmirigyek. Ezek gondoskodnak arról, hogy a szem széle ne száradjon ki. Azonban, ha kórokozók jutnak a szempillatövekhez és azon belül is a pillák szőrtüszőjébe, akkor elszaporodhatnak. A szőrtüsző begyullad a rengeteg baktérium miatt és a felgyülemlett váladék (genny) nem tud kijutni. Így kialakul az árpa. Valóban figyeljünk oda rá, hogy ne nyomjuk ki!
Ez ugyanis nem megoldás, bármilyen csábító is. Az árpa egyetlen kezelése a borogatás és a párakötés. Ha ezek nem hozzák meg a várt eredményt, akkor lehet szó műtéti beavatkozásról. Azonban ehhez már nagyon csúnyának és fertőzöttnek kell lennie a területnek. Sajnos előfordulhat, hogy a fertőzés ráhúzódik a szemre, ami miatt sürgős beavatkozás szükséges. Az árpa a szemen bár nem nyújt kellemes látványt, azonban a legtöbb ember élete során egyszer átesik rajta. Ha viszketést vagy szúró fájdalmat érzünk a szemünkben, esetleg megjelenik rajta egy piros pötty, akkor árpára kell gyanakodnunk. Ha nem vagyunk biztosak benne, akkor látogassunk el a szemészetre!
Az árpa a szemen mindig fájdalommal jár?
Igen, sajnos fáj, a gyógyulási szakaszban pedig viszket. Azt is érdemes megjegyeznünk, hogy van belső és külső árpa is. Így a kezelési módok is ezek tudatában fognak eldőlni. Az árpát, ha a szem külső részén jelenik meg, akkor a Moll- és Zeiss mirigyek gyulladása okozza. Míg a szem belső felében kialakuló árpának a Meibom-mirigyek gyulladása az eredménye. Viszonylag gyorsan növekszik és lassan múlik el. Hetek telhetnek el a kialakulástól a teljes gyógyulásig.
Ha megjelenik az árpa a szemen, akkor a sminkelését is felejtsük el a regeneráció heteire! Sajnos a fertőzést nyirokcsomó-duzzanat és fej-, illetve izomfájdalom kísérheti. A szemhéj beduzzadhat, valamint kivörösödhet. A bedagadt szem szintén jelzi a gyulladás meglétét. Arra figyelmeztet, hogy az adott terület baktériumokkal van tele, amik nem tudnak kijutni a bőr felszínére. Mivel a szemhéj és a szem körüli bőrterület vékony, így az árpában felhalmozódott genny jól láthatóvá válik. Ha rossz helyen alakul ki a gyulladás, akkor még a látást is befolyásolhatja.
A bedagadt szem az árpa kísérő jelensége?
Azt kell mondanunk, hogyha árpa jelenik meg a szemen, akkor a körülötte lévő terület begyulladása is azonnal kialakul. Mint ahogyan a korábbiakban már említettük, a viszonylag gyakorinak tekinthető szembetegség a szőrtüsző mirigyek gyulladása. Vagyis valamilyen kórokozó meglétét jelzi. Nagyon hasonlít a pattanáshoz, azonban az árpát kicsit komolyabban kell kezelni, hiszen a látásunkat is korlátozhatja.
Általában a kezelés során a bedagadt szemnek is jót szokott tenni a langyos, állott vizes borogatás, illetve a párakötés. Ez utóbbi módszert a szemészeten is előszeretettel alkalmazzák. Sokaknál előfordul, hogy a szemhéj nem dagad fel, csak az árpa látható. Azonban a rossz higiénia, a koszos törölköző használata, valamint a gyakori kézzel való odanyúlkálás súlyosabbá tehetik a helyzetet. A duzzadt és bedagadt szem gyakori jellemzői, a fájdalom és kipirosodás mellett, a kellemetlen érzet.
Mi az okozója a bedagadt szemnek?
Szemhéjduzzanat előfordulhat rovarcsípéstől, szemsérüléstől és műtéttől, kötőhártya-gyulladástól, ételallergiától, árpától, arcüreggyulladástól. A szemhéjduzzanat lehet a dermatitisz eredménye is. Ráadásul egy szemkörnyékápoló vagy sminktermék is kiválthatja a szervezetben a túlzott allergiás reakciót.
Több betegség is van, mint a periorbitális cellulitisz vagy a Graves-Basedow-kór, de a szemherpesz is idesorolható, amik a felsőszemhéj duzzanatát okozzák. Ezek gyakran járnak lázzal, fájdalommal, vörös szemekkel, valamint látásromlással. Főleg a periorbitális cellulitiszre jellemző, hogy a szemgolyó körül lévő szövetek elfertőződnek. Ezzel szemben, a Graves-Basedow-kór egy autoimmun betegségnek számít. A bedagadt szem tehát rengeteg betegség velejárója lehet.