A méhcsípés rendkívül kellemetlen, fájdalmas következményekkel jár, a szúrás helye fáj, égő, viszkető érzetünk lesz tőle. Gyakran előfordul, hogy az érintett bőrfelület megdagad, bepirosodik, de a legtöbbünknél rövid időn belül csökken az irritáció, majd lassan eltűnik a csípés helye is. Jobb esetben! Ugyanis azoknak, akiknél fennáll a méhcsípés allergia, akár végzetes következményekkel is járhat. Tulajdonképpen abban az esetben áll fenn ez a probléma és ezzel együtt a veszély, ha a szervezet ellenanyagot termel a csípés ellen.
A szervezet egy speciális anyagot termel a csípés ellen, egész pontosan az abban fennálló fehérjeszerű anyagokkal szemben. Ezek az úgynevezett IgE anyagok, amelyek az allergiás reakciók kiváltására képesek. Nem túl gyakori ez a túlérzékenység, átlagban a felnőttek 4, a gyermekek 1% él a méhcsípés allergia árnyékában.
Ugyanakkor tudni kell, hogy ez a probléma bármelyik életszakaszban kialakulhat és a hajlam örökölhető. Ha mindkét szülő allergiás a rovarcsípésre, akkor 80% a valószínűsége annak, hogy a gyermekük is rendelkezni fog az érzékenységgel.
A méhcsípés után általános reakció, hogy a bőr kipirosodik, viszketni kezd, viszont, ha méhcsípés allergia áll fenn, akkor a tünetek lényegesen súlyosabbak. Az érintett személy számíthat viszketésre és csalánkiütésre, szinte a teljes testfelületén, gyengeségre, nehézlégzésre, fulladásra, szemduzzadásra, hasi görcsökre, hányingerre, legsúlyosabb esetben sokkra.
Szerencsére vannak hasznos módszerek és készítmények, amelyek segítenek méhcsípés allergia esetén. Mielőtt bármit is kipróbálna, mindenképpen konzultáljon szakemberrel, aki a vizsgálatok alapján felállítja a lehető leghatékonyabb kezelési tervet!
A propolisz allergia jelei könnyen felismerhetőek
Egy természetes anyag, amit a méhek gyűjtenek és használnak a kaptárjuk javítására és fertőtlenítésére. Annak ellenre, hogy számos egészségügyi előnnyel jár, néhány embernél negatív reakciókat válthat ki. A propolisz allergia jelei többek között lehetnek a bőrkiütések.
Általában vörösek és viszketnek, ezáltal sok kellemetlenséget okoznak. Az arc és a szem körüli területek gyors duzzanata szintén gyakori. Komoly problémát okozhat, hiszen akadályozza a tökéletes látást. Súlyosabb esetekben légzési nehézségekkel kell szembenézni, mivel asztmás tüneteket, fulladást és torokduzzanatot is produkálhat.
A propolisz allergia jelei egyeseknél émelygés, hányinger és emésztési zavar formájában jelentkeznek. Ezek a reakciók általában akkor mutatkoznak meg, amikor az illető olyan ételt fogyaszt, amiben a propolisz fellelhető. Mindig olvassa el az üzletekben vásárolt termékek címkéjét, illetve az alapanyagok összeállítását annak érdekében, hogy elkerülje az esetleges problémák kialakulását!
A méz allergia tünetei hamar megmutatkoznak
Népszerű és tápláló édesítőszer, azonban néhány ember érzékeny rá, ezért negatív reakciókat tapasztal a fogyasztásakor. A méz allergia tünetei jellemzően a benne lévő fehérjék vagy más összetevők iránti immunrendszeri reakció miatt alakulnak ki. A bőrön jelentkező viszkető kiütések mellett, orr- és szemirritációt is gyakran megtapasztalnak az érintettek.
Az orrfolyás, a tüsszögés és a könnyező szem jelentős mértékben ronthatja az életminőséget és akadályozhatja a hatékony munkavégzést. Hasi fájdalom, puffadás, hányinger és hasmenés is előfordulhat. Ezek a kellemetlenségek szintén gátolják a betegeket a teendők elvégzésében és a pihenésben.
A méz allergia tünetei súlyosabb esetekben anafilaxiás reakciók formájában is megmutatkozhatnak, mint a torokduzzanat, az alacsony vérnyomás és a nehézlégzés. Kifejezetten veszélyesek, ebből kifolyólag sürgős orvosi ellátást igényelnek. A kezelésre antihisztaminokat vagy kortikoszteroidokat alkalmaznak. Kerülni kell azokat az élelmiszereket, amikben ez az édesítőszer előfordulhat.
A gyógyszer darázscsípésre bármikor beszerezhető
A rovar ösztönösen védi a területét és általában nem támad feleslegesen, viszont az emberekkel akaratlanul is összetűzésbe kerül időnként. Manapság, szerencsére már kapható gyógyszer darázscsípésre, ezért a szövődmények kialakulása jó eséllyel elkerülhető.
A csípést követően, az első lépés az érintett terület megtisztítása. Ez fontos annak érdekében, hogy csökkentse a baktériumok és az irritáló anyagok esetleges bejutását. Ezen kívül segíthet megelőzni a további fertőzéseket és enyhíteni a viszketést. Az orvos általában antihisztaminokat, például Cetirizint vagy Loratadint ír fel.
A készítmények hatékonyan csökkentik az allergiás reakciókat. Az acetaminofen tartalmú gyógyszer darázscsípésre szintén jó alternatívát kínál, hiszen remek fájdalomcsillapító. Az epinefrin adagolás az anafilaxiás tünetek elsősegély kezelésének része lehet. A megelőzés kulcsfontosságú, így a fészek közelében kerülni kell a színes ruházatot és meg kell próbálni nyugodtan viselkedni.