Egy jó terv nélkül nem létezik tökéletes kivitelezés. Számos szempontot figyelembe kell venni az építészeti tervezés során, amire kizárólag csak egy erre szakosodott szakember képes. Nagyjából egy laikusnak is lehet rálátása valamelyest az építészeti tervezésre, viszont, ha egy apróság kimarad, az negatív hatással lesz a munkálatokra és a végleges kivitelben is katasztrofális nyomot hagy.
Ebből következik, hogy az ilyen elnagyolt, amatőr projektek talán kezdetben anyagilag kedvezőnek tűnhetnek, viszont a figyelmetlenségekből fakadó hibák helyreállítása már annál időigényesebb, mi több, költségesebb. Az sem mindegy, hogy milyen szakembert választunk az építészeti tervezés összeállításához, hiszen van, aki az ipari épületek specialistája, míg mások a családi házak kivitelezésében jeleskednek. Többek között olyan dolgokat kell figyelembe venni az építészeti tervezés során, mint az adott terület elhelyezkedése, az épület funkciója, a helyiségek kialakítása és nem utolsósorban az adott berendezések helyigénye.
Elvégre elég kellemetlen, amikor a megálmodott konyhabútor nem fér el a konyhában úgy, ahogyan azt elterveztük. Emellett ugyanolyan lényeges a folyamatos műszaki ellenőrzés is. Ez elsősorban a megbízó érdekeit képviseli, hiszen a műszaki ellenőrzést végző személy folyamatosan jelen van és felügyeli a különféle munkafázisokat azért, hogy minden a szerződésben foglaltak szerint történjen. A műszaki ellenőrzés alkalmával az ellenőr figyel a hibákra és arra, hogy minden a jogszabályoknak és a szabványoknak megfelelően történjen.
Rálátása van az ütemtervre, ezért fontos szerepe van az adott határidő teljesítésében. Az ipari komplexumok, közintézmények, irodaépületek, családi házak építésekor elengedhetetlen az ellenőr munkája. Nagy kockázatot vállal az, aki a műszaki ellenőrzés kihagyásával szeretne megtakarításhoz jutni. Ezzel az egész beruházás veszélybe kerülhet, hiszen senki sem lesz, aki ellenőrizhetné például, hogy az épület megfelel-e az energiahatékonysági előírásoknak.