Hazánkban barangolva, szinte mindenkinek tetszenek a barátságos, nádfedeles parasztházak. Idilli hangulatot kölcsönöznek egy-egy településnek. Ezek többsége vályogház, ami a XIX. századtól terjedt el Magyarországon, főként azért, mert az alapanyaga olcsó volt. A vályogtégla fő alkotóeleme a vályogos talajból nyert szemcsés ásványi anyag és a lassan bomló, rostos növényi adalékok, például a szalma vagy a forgács, de gyakran kevertek hozzá az állatok trágyájából is. A vályog természetes és környezetbarát építőanyag. Nemcsak tartós, de újrahasznosítható is. A vályogház ökológiai lábnyoma azért kisebb a hagyományos társainál, mert az építőanyag előállítása jóval kevesebb energiával jár. A vályogfalak remekül szellőznek és jó hőszigetelő képességgel bírnak. A hangulatos nádtetők, az esztétikai funkciójuk mellett, védik a falakat az esőtől. A talaj- és időjárási hatások ártanak az anyagszerkezetnek és megjelenhet a penész is.
Ha vályogházat újítunk fel, mindenképp szakemberrel tegyük! A vályogtéglákat ugyanis nem tanácsos bizonyos építőanyagokkal párosítani, például gipszkartonnal. Mindenekelőtt meg kell szüntetni a nedvesedés lehetőségét. Ellenőriztetni a tetőt, az ereszt, ahol eső juthat a falakba, illetve a szívókutat, szivárgó csöveket, mivel ezek szerepe a talajvíz elvezetése. A repedéseket könnyített alapvakolattal érdemes kitölteni, vakolaterősítőként üvegszövet hálót vagy nádszövetet tanácsos használni. Erre kerül a szárítóvakolat, a páraáteresztő glett, végül a festék. Ezek az otthonok ma is igen népszerűek, a lakóépületek közel harmada vályogház. Nem csupán a környezettudatos lakóknak szuper választás, hanem mindenkinek!
Húzós lehet a vályogház felújítás ár
A sok szép és jó dolog után, sajnos szót kell ejteni a negatívumokról is. Ezek pedig ismét a piszkos anyagiak. A vályogház felújítás ár magasra rúghat, az épület állapotától, illetve az igényeinktől függően. Az is rajtunk áll, hogy milyen mértékben szeretnénk rendbe tenni, időtállóvá varázsolni a vályogépületet. Ha úgy viszonyulunk hozzá, mint a leendő családi fészekhez, akkor mindenképp alapos munkára lesz szükség. Hogy csak nagyjából mindenki képbe legyen mivel kell számolnia, akkor ezt elég jól szemlélteti a tény, miszerint 2021-ben a minimális vályogház felújítás ár négyzetméterenként 160 000 Ft volt, a maximális pedig 250 000 Ft. Jelenleg 2024-ben ez 220-350 000 Ft között mozog.
Tehát, mielőtt belevágnánk, érdemes költségelemzést végezni. Persze az a legjobb, ha találunk egy szakértőt a terepszemlére, aki megállapítja, hogy nagyjából mire számíthatunk. Számolnunk kell a különféle építőanyagokkal. Bár a vályogtégla elég olcsó, ott van még a szigetelés, a nyílászárók, a festék és a vakolat, a víz- és villanyszerelési anyagok vagy a fém tartóelemek stb. Erre még rájön a szakemberek munkadíja is, ami általában 10-20 000 Ft között mozog négyzetméterenként.
Vályogház felújítás támogatás 2022 – van ilyen?
Nem véletlenül tippelnek a legtöbben arra, hogy van valamilyen állami támogatás erre a célra, viszont az a helyzet, hogy ilyen közvetlenül nem létezik. De, van lehetőségünk az utólagos lakástámogatás igénylésére, amit akár vályogház felújításra is fordíthatunk. A vidéki CSOK szintén egy lehetséges opciónak számít az adott körülmények között. A vályogház felújítás támogatás 2022 évében így valósítható meg a legegyszerűbben legális keretek között. Na, de mi a helyzet a bankkölcsönnel? A gond az, hogy a bankok nem veszik figyelembe a vályogházak állapotát, akkor sem, ha az kifogástalan, ezért csak a telek árát veszik számításba. Ha szerencsénk van, akkor találhatunk olyan bankot, amihez fordulhatunk, hogyha a ház nem idősebb 50-60 évnél. Viszont az ennél idősebb épületek esetében nem lehetséges a vályogház támogatás 2022 évében.
Vályogház építése – kezdjük a nulláról!
Ekkor számba kell venni az előnyöket és a hátrányokat egyaránt. Környezetbarát, természetes építőanyagból készül, viszont nagyon érzékeny a nedvességre, ezért komoly figyelmet kell fordítani a vízszigetelés kialakítására. Ennek ellenére nem szabad hermetikusan lezárni a falakat, mert ezzel elvész a lényeg, azaz a természetes páraáteresztő képesség. Így minden nedvesség a házon belül reked, ahol a penész kialakulását okozhatja, de előfordulhat az is, hogy repedezni, mállani kezd a vakolat. A vályogház építése során az első dolgunk az, hogy keressünk egy jó tervezőt és egy korrekt kivitelezőt. Ha ez sikerül, akkor sínen vagyunk! Tudatában kell lennünk azzal is, hogy az alap és a falazat elkészítése elég időigényes folyamat. Előnyös, ha a vályogtégla a helyszínen kerül előállításra. Ugyan utólag is szállítható, viszont a szállítás költsége igen magas. A vályogház építése után legalább fél évet kell várni a vakolással, hogy a fal teljesen kiszáradjon.