Majdnem mindenki ivott már életében korábban szeszesitalt, vagy legalábbis él benne egy kialakult vélemény róluk. Van aki a sört, mások a bort szeretik. Kevesen hangoztatják ugyanakkor éppoly nyíltan, hogy mennyire szeretik a pálinkát. A pálinka erős íze egyáltalán nem nevezhető zamatosnak, annál sokkal erőteljesebb karakterű ital. Ereje miatt a régiek sokszor használták torokfájás, megfázás, de még fejfájás enyhítésére is. Bár ez utóbbi inkább sorolható a ‘kutyaharapást szőrivel’ kategóriába, tény, hogy előbbiek miatt még mindig erősen él a köztudatban baktériumölő és tisztító hatása miatt. A pálinka címke a minőséget is tükrözi.
Hogy a pálinka amit a kezünkben tartunk, voltaképpen mennyire is erős, a címkéjére van írva. Alkoholtartalma, az előállító személye és az előállítás éve mellett sok egyéb dolog is szerepelhet a pálinka címkéjén. Bár a jó pálinka ízén érezhető a gyümölcs is, amelyből főzték, ez nem törvényszerű.
A bolti forgalomban kapható pálinka címkéjén rendszerint nagytermelők neve szerepel és nem feltétlenül ezek a legjobb minőségű, ízű italok. A kisebb, helyi vagy otthoni pálinkafőzdékből rendszerint erősebb, karakánabb zamatú pálinka kerül ki, nemegyszer a gyümölcsöt is az üveg fenekén találjuk. Az utóbbi időkben jogszabályi szinten folyó huzavona miatt azonban ezek a lepárlóhelyek inkább csak saját és szűk ismeretségi körű fogyasztásra termelik a jóféle pálinkát.