Az ökölvívás, a box, az egyik legősibb küzdősport a világon. A sport elsőrendű szabálya, hogy ököllel próbáljuk megütni ellenfelünket, amihez még számos egyéb az évezredek során felszedett szabályrendszer tartozik.
Ha akarnánk, se tudnánk megfejteni, hogy mikorra tehető e sport kialakulása, egy azonban bizonyos, hogy már 6000 évvel ezelőtt is létezett, mivel a sport eljutott az ősi Egyiptom földjére, majd elsősorban Európa mediterrán részén is teret hódított. A box Kr.e. 688-tól már az ősi olimpiai játékok része lett.
Az ökölvívás ősi formája abból állt, hogy két görög sportoló két külön sziklakövön állva ütik egymást, míg valamelyik ki nem üti a másikat, ebben az időben még nem ismerték a boxkesztyű fogalmát, hanem bőr szíjat viseltek, ami a csuklót és a kézfejet is védte.
Az viszont egészen biztos, hogy az ókorban egyáltalán nem volt brutális sportág az ökölvívás, s igen komolyan művelték. Bár a rómaiak körében nem volt olyan népszerű, mint a gladiátorok véres küzdelme, mégis ők találták fel a ringet Kr.e 30 körül, ami mai napig színteret ad a boxmeccseknek.
A kereszténység megjelenésével teljesen eltűnt az ökölvívás egész Európa területén, majdnem 1700 év kellett ahhoz, hogy újra visszatérjen és ismert legyen a sportág. Az első írásos nyom egy londoni újságban található 1681-ből, ami egy boxmérkőzést hirdetett.
Ekkor még a sportág nem volt olyan kifinomult, mint ahogy ma ismerjük, inkább a birkózás és a box ötvözetére hasonlított. A box mai szintjének eléréséhez szintén hosszú évszázadoknak kellett eltelnie, és elmondhatjuk, hogy ma már nem csak a férfiak privilégiuma ezt a típusú küzdősportot űzni.