Térségünkben a két leggyakrabban előforduló rágcsálófaj a vándorpatkány és a házi egér. Mivel mindkét faj szorosan kötődik az emberi civilizációkhoz, és élőhelyeiket emberek környezetében találják meg, így elkerülhetetlen az időszakos, szükség esetén pedig a rendszeres rágcsálóirtás.
Irtásuk azért is szükséges, mert az emberek számára veszélyes betegségeket terjesztenek, és nem túl nagy méretük ellenére hatalmas gazdasági károkat képesek okozni, úgy a városokban, mint a vidéki településeken, ezért több államban törvényileg van kötelezővé téve a hatékony rágcsálóirtás.
A vidéki gazdasági épületekben szinte elkerülhetetlen, hogy ne találkozunk háziegérrel vagy vándorpatkánnyal. Ugyanakkor más rágcsálók is előfordulhatnak ezeken a helyeken, amelyek ugyancsak képesek jelentős károkat okozni. A városokban túlnyomó többségben a vándorpatkány és a háziegér fordul elő, leginkább a tömbházak alagsorában, szeméttárolók közvetlen közelében, és a szennyvíz csatornákban. A rágcsálóirtás egyik, fő módszere a második generációs véralvadás gátlóval átitatott csalétkek kihelyezése (paraffinos kocka, pép, granulátum, stb), de az állatvédők nyomására egyre több helyen használnak élve fogó ketreceket is.