Országunk számtalan mindenről híres, és olyan italokról is, amit a külföldiek is szívesen fogyasztanak. A pálinka világszerte egy közkedvelt ital, amit például sokan kedvelnek az Egyesült Államokban, Ausztráliában és még Japánban is. Ez a tradicionális elkészítési módra alapuló gyümölcspárlat az egyediségét a hagyománytiszteletnek köszönheti.
Ennek az előállításában mindenképp főszerep jut az erjesztett gyümölcscefrének. Sokan azonban ehelyett a gyümölcsmust vagy gyümölcsvelő mellett döntenek, amivel szintén elérhető a páratlan íz. Természetesen, temérdek típussal találkozhatnak a szeszes italok kedvelői, ezért nem meglepő, ha bárok, pincék és éttermek menülapján a pálinka italoknál feltűnik a törkölypálinka is, amit a szakemberek egyöntetűen ide sorolnak.
Ez nem más, mint az erjesztett szőlőtörköly párlata. Ez, a pálinka és bizonyos helyi változatok európai uniós eredetvédettséget élveznek. Mit is jelent ez? Nos, ez alatt nagyjából azt kell érteni, hogy a pálinka elnevezést csakis Magyarország és négy osztrák tartomány használhatja. Emellett persze meg kell említeni azt is, hogy a szomszédos Romániában az úgynevezett „pălincă” a közkedvelt, ami a magyar pálinkától törvényi szempontból független, eredetvédett román gyümölcspárlat.
A magyar fajtának a változatosságát igazolja, hogy ennek a fő alapanyaga lehet a körte, az alma, a kajszibarack, a cseresznye, az eper, a szőlőtörköly és természetesen, a szilva is. Ezek mellett bármilyen, hazánkban termett gyümölcsből is elkészíthető a sokak által dicsért és kedvelt nedű. Mindenképp ki kell emelni a szilvát mint lényeges alapanyagot, mert például a 20. századot megelőzően a gyümölcspálinka döntően ebből készült.